placení výtahu

Veřejná diskuse SVJ Makovského 1222-1227

placení výtahu

Příspěvekod Mrázek Petr » ned 18. kvě 2014 15:07:36

Způsob placení "za výtah" byl automaticky převzat z praxe předchozího vlastníka (tj.obce) a nikoho nenapadlo, že by se na chodu domu někteří z nás nepodíleli. Tento stav je nutno co nejrychleji narovnat. Všichni jsme spoluvlastníky celého objektu a tedy všech jeho částí a vybavení.
Byl bych velmi opatrný na řeči typu "výtah nepoužívám, nebudu nic platit". To by snad ti, kteří jezdí výtahem neměli platit za úklid schodů ? To bychom si mohli zavést službu u popelnic a převažovat si odpadky a podle toho platit, ne ?
Doporučoval bych ovšem, aby se po těch, kteří zatím snad neplatili (či platili méně, nevím, jak to obec měla zavedené) nechtělo nic zpětně. Špatný způsob placení nebyl zaveden jejich vinou.
Mrázek Petr
 

Re: placení výtahu

Příspěvekod lukas.nemec » čtv 22. kvě 2014 12:47:09

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jaký je ten převzatý způsob placení za výtah, a jakým způsobem navrhujete jeho úpravu?
Předpokládám, že se nyní platí za výtah stejně jako za elektřinu bytu? (nevím jestli to tak je ale dávalo by to smysl) = periodická záloha a konečné vyúčtování s doplatkem/přeplatkem?
Jak byste navrhoval toto změnit?

Děkuji,
Lukáš
lukas.nemec
Administrátor
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 12. srp 2013 11:18:32

Re: placení výtahu

Příspěvekod Mrázek » pát 23. kvě 2014 5:31:42

Asi jsem se špatně vyjádřil - způsob, tedy záloha+vyúčtování, je vlastně stejný, odlišný je obsah. Tedy rozdíl spočívá v tom, že v různých podlažích je stanovena různá výše podílu na platbě (pokud tomu tak opravdu je - já jen reaguji na jakousi anonymní poznámku a vůbec její obsah neověřuji, to není moje práce ani zábava. A znalosti o způsobu rozúčtovávání nákladů na výtahy beru ze své krátké sotva třicetileté praxe v oboru) .
Základní problém ovšem nespočívá v tom, že někdo z nás platí o pár korun více a někdo méně (a věřte, že v ročních úhrnech jsou ty rozdíly v hodnotě několika desetikorun). Základní problém spočívá v tom, jak si chceme své věci řídit sami a ne tak, jak o to usilují někteří. Proto je myslím vhodné, aby - když zjistíme jakýkoli problém, abychom to projednali s výborem a nechali jej pracovat - a myslím si, že pracuje dobře.
Mrázek
 

Re: placení výtahu

Příspěvekod Josef Šíba » úte 24. čer 2014 19:32:00

Je smutné, když teprve po více než 2 letech existence SVJ někdo zjišťuje, že vlastně nejsou stanovena pravidla pro rozúčtování nákladů na služby spojené s užíváním bytu. Ona vlastně stanovena byla, ale velice nekonkrétně, a sice v Prohlášení vlastníka v kapitole 8. PRAVIDLA PRO SPRÁVU SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ DOMU, kde v bodě 8) je uvedeno, že Výše záloh na úhradu služeb zůstává do rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek ve výši, kterou vlastník hradil před podpisem Smlouvy o převodu vlastnictví jednotky na účet spravovaný správní firmou.
Mezitím proběhla nejméně tři shromáždění vlastníků a ani na jednom nebyla projednána a stanovená výše záloh na úhradu nákladů a způsob rozúčtování cen služeb spojených s užíváním jednotky, ačkoliv způsob rozúčtování cen služeb na jednotlivé členy společenství, není-li stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu, je dle současných Stanov SVJ, výlučnou pravomocí shromáždění vlastníků. Není to však jediný úkol, který statutární orgán za dobu svého funkčního období nesplnil.
Dnes platí zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.
Dle § 5 se Rozúčtování nákladů na služby řídí, následujícími pravidly:
(1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto
a) dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody1),
b) provoz a čištění komínů podle počtu využívaných vyústění do komínů,
c) umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu podle počtu kabelových zásuvek,
d) provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Josef Šíba
 

Re: placení výtahu

Příspěvekod Mrázek » úte 01. črc 2014 7:30:52

Tak snad už naposledy, pane Šíbo!
Váš úderný příspěvek začíná v první větě tím, že v našem SVJ nejsou stanovena pravidla pro rozúčtování služeb. V druhé větě zjišťujete, že pravidla jsou. Aby to nebyl moc velký logický skok, říkáte, že sice jsou, ale nekonkrétní. Konstatujete, že při vzniku SVJ zůstala v této věci stejná pravidla, která platila před vznikem (tedy ta, která uplatňovala MČ jako vlastník celá předcházející léta). Naznačujete tím, že předchozí vlastník neplnil řádně své povinnosti ? Tak si to vyřiďte s ním a SVJ z těchto hrátek vynechte.
Dále konstatujete, že žádné shromáždění vlastníků (říkáte nejméně 3) neprojednalo výši záloh a způsob rozúčtování cen služeb aniž byste zjistil, že vlastně ani jedno shromáždění nic projednat nemohlo - nebylo usnášeníschopné.
Z toho všeho vyplývá, že smyslem tohoto vašeho příspěvku nebylo nic jiného, než ..... co vlastně? Je to vaše předvolební agitace? Poněkud nepovedená, pane.
Mrázek
 


Zpět na Veřejná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron