Výměna vodoměrů

Veřejná diskuse SVJ Makovského 1222-1227

Výměna vodoměrů

Příspěvekod J.Š. » úte 24. čer 2014 22:54:22

Dobrý den,
minimálně od května se zabýváme podružnými záležitostmi místo přípravy řádného shromáždění vlastníků, přičemž od výboru dostáváme neúplné a často zavádějící informace o věcech, o kterých mnozí vědí velmi málo, neboť si nedovedou potřebné informace zjistit, nebo je jim prostě lhostejné.
Byli jsme informováni, že jsme povinni vyměnit bytové vodoměry v letošním roce na teplou a o rok později na studenou na studenou vodu, ale protože nová vyhláška sjednocuje výměnu obou vodoměrů na 5 let, výbor navrhuje vyměnit oba najednou již v letošním roce kvůli zjednodušení a úspoře za odečty, přičemž jejich výměnu uhradit z fondu oprav, aby byla měřidla jednotná.
Výbor nabízí různé varianty, manipuluje s různými cenami a výpočty, aniž by uvedl, alespoň potřebný počet měřidel a z toho odvodil, alespoň přibližnou cenu výměny.
V domě máme 218 jednotek a dalších nejméně 6 společných prostor osazených vodoměry, tj. 224 vodoměrů na studenou a 224 vodoměrů na teplou vodu, což při orientační ceně vodoměrů s dálkovým odečtem představuje částku cca 1 000 Kč/ks, což rozhodně není nejméně.
A je třeba je vůbec měnit, a to hned letos?
Pokud jsou v domě stejné měřiče, jako v mém bytě s označením roku 2010 jako roku ověření, pak platí, že lhůta platnosti ověření vodoměru pro teplou i studenou vodu je od 1. 1. 2011 a platí do 31. 12. 2015. Lhůta platnosti ověření vodoměru s účinnosti od 1. 1. 2011 je jak pro studenou tak pro teplou vodu 5 roků, v případě vodoměrů ověřených (namontovaných před účinnosti zákona) pro teplou vodu 4 roky a studenou vodu 6 let. Lhůty se počítají od 1. ledna roku následujícího po roce ověření.
Dostáváme e-maily, vyvěšují se plakátky s naléháním na vyplnění anketních lístku a téměř s výhružnými informacemi, pokud anketní lístek k výměně vodoměrů neodevzdáme. Informace zde podávané, jsou nepravdivé. Výměnu vodoměrů, vlastníci přímo nehradí. Bytový vodoměr je společnou části domu dle NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 366/2013 Sb. ze dne 30. října 2013 o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, kde v § 6, odst. d) je uvedeno: Společnými částmi domu jsou dále rozvody vody teplé i studené včetně stoupacích šachet, ať jde o hlavní svislé rozvody, nebo odbočky od nich až k poměrovým měřidlům pro byt, nebo k uzávěrům pro byt, nejsou-li instalována měřidla pro jednotlivé byty, včetně těchto měřidel nebo uzávěrů; to se netýká rozvodů uvnitř bytu, včetně vodovodních baterií. Je tedy bez jakýchkoliv pochybnosti o tom, že bytové vodoměry jsou společnými částmi budovy, jejichž případnou výměnu řeší SVJ. V opačném případě by nemělo vůbec žádnou logiku ukládat vlastníku jednotky povinnost umožnit instalaci bytových vodoměrů ve svém bytě.
Na řešení problémů s výměnou vodoměrů máme tedy dostatek času a výbor nechť se raději věnuje přípravě shromáždění vlastníků a realizaci ustanovení nového občanského zákoníku v podmínkávh našeho SVJ.
J.Š.
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 28. dub 2014 23:36:23

Re: Výměna vodoměrů

Příspěvekod Mrázek » pát 27. čer 2014 8:40:14

Pane Šíbo,
Výbor zveřejnil váš dopis, ve kterém se věnujete „hodnocení“ práce výboru. Já nejsem členem výboru, ale byl jsem jím a pro tento výbor jsem hlasoval - mají mou důvěru. Vaše vyjadřování považuji za mimořádně urážlivé a nepříliš chytré.
Co považujete za nepodstatnou skutečnost, kterou se výbor zabírá? Kdy výbor konal a koná v nesouladu se zákony? Co vás opravňuje k tak závažným obviněním? Kde jsou konkrétní důkazy? V čem vidíte neschopnost výboru svolat shromáždění? V minulém roce jej svolal 3x, letos veřejně oznámil již v dubnu, že jej připravuje. Pokud neúčast řady členů SVJ na shromáždění považujete za výsledek činnosti výboru, pak to dokladujte. Nemůžete-li to dokladovat, pak neplácejte nesmysly. Shromáždění není stranická schůze, k účasti nelze nikoho nutit. Píšete o řadě úletů - jmenujte je. Píšete, že výbor je neschopný - jistě, tak „schopný“ jako vy není - zaplať bůh.
Tvrdíte, že náklady na výměnu vodoměrů musí odsouhlasit shromáždění. Pane, výměna vodoměrů není odvislá od libovůle společenství. Je to povinnost vyplývající z právních norem, jejichž znalostí se tak urputně oháníte. Ano, můžeme se bavit o technických ukazatelích, můžeme se dohadovat o dodavatelích, můžeme se dohadovat o termínech, nemůžeme se dohadovat o tom, zda výměnu provedeme či nikoli.
Jsem rád, že jste mi spočítal počet bytů v domě a že jste mi prozradil, že mám v bytě měření teplé a studené vody. Skutečně bych to bez vás ani netušil. Další skvělá informace je, že výměnu vodoměrů vlastníci přímo nehradí – a kdo tedy? Strana a vláda? Samozřejmě že to hradí vlastníci a je jedno, zda z fondu oprav či ve službách – jaký je v tom rozdíl? Platí z pravé nebo levé kapsy ale z jednoho vlastního saka. To jsou nějaké jiné peníze? Ne pane, to jsou jen a jen jejich vlastní prachy.
Pane, já netvrdím, že jeden každý člen výboru má vždy pravdu. Pokud se jako člen SVJ domnívám, že je v něčem chyba, pak zvednu telefon a domluvím se, nebo zvednu zadek a dojdu na veřejné jednání výboru a řeknu své. Ale nepíšu pamflety.
A jen tak mimochodem – když výbor poměrně nedávno veřejně projednával přípravu Domovního řádu, pak se tam při kompilaci více textů vloudila i zmínka o komínech. Jistě si pamatujete na tu smršť arogance a urážek, které se v této souvislosti snesly na hlavu výboru – od koho asi? Proto jsem rád, že i vy ve svém příspěvku k výtahům uvádíte připomínky k provozu a čištění komínů v našem domě. A jen tak mimochodem – které ze shromáždění mohlo nějaké rozhodnutí přijmout???? Vy nechcete nic řešit, vy jen chcete říkat o těch druhých, že nic neumí. No a copak jste za celý svůj život předvedl vy?
Cílem výboru bylo a je spolu se všemi vlastníky starat se co nejlépe o náš společný majetek. Vaším cílem je evidentně něco jiného.
Mrázek
 

Re: Výměna vodoměrů

Příspěvekod lamot1 » pát 05. úno 2016 7:19:49

§ 6 odst.d) rozvody vody teplé i studené včetně stoupacích šachet, at jde o hlavní svislé rozvody , nebo odbočky od nich až k poměrovým měřidlům pro byt t je rozhodující věta z toho vyplývá, že měřidla v bytě už jsou ve vlastnictví, další věta je pro případy, kdy měřidla nejsou umístěna v bytech atd. Takže výměna vodoměrů je věcí vlastníka.Musíte číst správně .
lamot1
 

Re: Výměna vodoměrů

Příspěvekod lamot1 » pát 05. úno 2016 7:19:49

§ 6 odst.d) rozvody vody teplé i studené včetně stoupacích šachet, at jde o hlavní svislé rozvody , nebo odbočky od nich až k poměrovým měřidlům pro byt t je rozhodující věta z toho vyplývá, že měřidla v bytě už jsou ve vlastnictví, další věta je pro případy, kdy měřidla nejsou umístěna v bytech atd. Takže výměna vodoměrů je věcí vlastníka.Musíte číst správně .
lamot1
 


Zpět na Veřejná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron