antény

Veřejná diskuse SVJ Makovského 1222-1227

antény

Příspěvekod Mrázek Petr » ned 22. úno 2015 14:55:07

Souhlasím se změnou výše platby a ponecháním smlouvy v platnosti.
Odůvodnění :
1) verze pro "netrpělivé " :
Nechci, aby mne někdo bezdůvodně připravil o příjem z pronájmu.
Nechci, aby někdo bezdůvodně poškozoval střechu budovy demontáží stávajícího zařízení.
2) verze pro ty, kteří chtějí vědět :
Vážení, velmi dobře si pamatuji, jak jste mi někteří na minulých shromážděních SVJ vyčítali arogantní chování. Víte, já v oboru správy majetku a nemovitostí pracuji více než 30 let a tak snad o tom již něco vím. Proto mne někdy neznalost, neodpovědnost a neochota uznat názor toho druhého, něco se dozvědět a naučit dokáže jak se říká „vytočit“ a strhne i k ostřejšímu vyjádření. Jestli ale chcete vědět, co to ve skutečnosti arogance je, pak sledujte dění okolo změny výše nájmu plochy střechy pro tam umístěné anténní systémy jedné nejmenované telefonní společnosti.
Antény jsou na střeše umístěny - pokud si to dobře pamatuji - nejméně 20 let. A celou tuto dobu se platí nějaký nájem. Dokud byla vlastníkem domu obec, copak jste z toho jako nájemníci měli ? Víte, jak obec s takto získanými penězi nakládala? Co z nich pořídila ve prospěch vás, obyvatel tohoto domu, ve prospěch ostatních obyvatel obce, ve prospěch obce samotné ? Co o tom víte? Kam a komu ty peníze šly ?
Když vzniklo SVJ, hodlal výbor peníze z těchto nájmů zahrnout do fondu oprav a předpokládal jejich využití pro rekonstrukci výtahů (a že to bude potřeba, o tom snad nikdo nepochybuje) a při dalších větších opravách. Avšak okamžitě se objevili někteří z nás, jimž asi tyto peníze chyběly v rodinném rozpočtu - a jako první opět obecní úřad - a proto se nyní peníze vyplácejí přímo jednotlivým vlastníkům podle předepsaného klíče (a vyplatily se i zpětně - to aby někdo nerýpal). Někdo se může ohánět zákony - a má pravdu. Já ale tvrdím, že dohodnou-li se na něčem slušní lidé (a předpokládám, že to jsou všichni vlastníci), a pokud jejich rozhodnutí nikomu dalšímu neškodí, pak je všechno v pořádku. Zákon začíná tam, kde se lidé přestávají chovat slušně a nedokážou se dohodnout.
Nyní nastala situace, kdy chce tato telefonní společnost platit o něco méně a my se máme rozhodnout - buď na to přistoupíme, nebo si telefonisté zabalí svých pět švestek a postaví si antény na jiném domě a bude platit někomu jinému.
V tomto okamžiku vystupují dva vlastníci, kteří chtějí nájem ukončit. Inu, je to také názor a nemohu jej odsuzovat. Mohu se ale ptát, co je k tomu vede.
V prvé řadě jde o anonymní dopis (a je otázka - zviditelní se pisatel, nebo se bojí?) tohoto znění :
"Zásadně nesouhlasím s pronájmem střechy za účelem umístění tam antén firmy Vodafon. Žádám, aby smlouva s touto firmou byla zrušena. Zásadně nesouhlasím s prodloužením smlouvy s touto firmou z pěti na 10 let, tyto úkony jsou v kompetenci jen a pouze vlastníků domu tzn. shromáždění vlastníků bytových jednotek a nikoli v kompetenci výboru SJM a pokud bez souhlasu shromáždění vlastníků budete uzavírat takto protiprávně smlouvy a překračovat své pravomoci, budeme nuceni obrátit se na soud a orgány činné v trestním řízení."
Toto není projev arogance, to je prostá zloba a všimněte si, že říká - budeme nuceni. Tedy není sám? Někdo mu radí? Někdo se za něj schovává? A proč a kdo? Pisatel (ka) nesouhlasí se smlouvou - ale žádná se neuzavírá, je v platnosti už řadu let. Žádá, aby se smlouva zrušila - ale to nemůže rozhodnout nikdo jiný, než shromáždění. A takto můžete pokračovat slovo za slovem. A nejlepší na tom je, že takto intelektuálně vybavený člověk klidně trestní oznámení podá. A stejně moudří lidé budou říkat - hele, honí je policie, to jsou lotři ! Obávám se, že zde není obrany. Motivace pisatele (pisatelky) je zřejmá - chce škodit.
Druhým vlastníkem, který žádá ukončení smlouvy a odstranění antén je obec. Pokud je mi známo, prohlásil to pan Finger a teď se k němu přidal p.Červený. Ale to je v podstatě jedno. Postoj obce je srozumitelný a má - podle mne - dvě příčiny.
První jsem už uvedl - vraťte se na začátek tohoto povídání. Ano, obci se totiž mimořádně hodí, když telefonisté odejdou, vyrvou ze střechy svá zařízení, poškozenou střechu třeba nějak zalepí, ono to rok dva vydrží a je po záruce a vy se potom drazí majitelé třeba posmějte. Tato zařízení postaví na jiné střeše jiného domu, jehož majitel jim vyjde vstříc a já se ptám - bude to dům ve vlastnictví obce či nikoli ? Konec konců proč by jim měl stačit podíl 17% když mohou mít všechno ? A navíc když přitom mohou poškodit spolek, který vede "nějaký" Opluštil? A co s těmi penězi bude obec dělat ?
Dám vám dva příklady.
V únorové Sedmnáctce (to není časopis o dění v obci, to je měsíčník fanklubu paní starostky) nám naše vrchnost oznamuje, že nám nechá vydláždit chodník - cestičku (viz výkres) , kterou zcela jistě všichni potřebujeme a oceníme a to v předpokládané (a jaká bude konečná?) ceně více než 12 000,- korun za 1 metr ! A rozhlédněte se okolo sebe, podívejte se na chodníky před vašimy domy, na chodník k sokolovně, na chodníky v okolí našeho slavného úřadu - myslíte, že právě na tohle korzo pro pejskaře máte dát své peníze? Na chodník, jehož jeden metr bude dražší, než obvyklý měsíční příjem jednoho důchodce ?
[i]Výkres neumím vložit, ale jistě si to umíte představit - když se podíváme z oken přes tramvaj, tak je to ten chodník za garážemi.[/i]

Druhý příklad - v lednové Sedmnáctce píše už výše jmenovaný pan Finger asi toto - aby obec lépe spravovala obecní byty, chce vytvořit fond oprav (jako SVJ) a z toho by se pak opravovaly byty a jejich vybavení. Nebude pak nutno brát peníze z rozpočtu obce. Bude pak možno lidem, kteří v obecních bytech bydlí a nejsou s nimi problémy, tak těm bude možno opravit nebo vyměnit kuchyňskou linku, vanu a podobně. Zní to rozumně ? Vážení - tak právě toto je příklad neuvěřitelného přístupu vedení obce k penězům vlastních občanů. Váhám to pojmenovat přesně, protože by to asi překročilo hranice spisovné i hovorové češtiny, a to bych dost nerad.
Každý z vás si jistě pamatuje, jak ve službách platil nájem ze zařizovacích předmětů - to byla právě kuchyňská linka, vestavěná skříň v předsíni, vana, umyvadlo, WC mísa atd. To byl majetek obce, ne nájemníka a vy jste za to tvrdě platili a obec odpovídala za stav těchto předmětů a nemusím vám jistě popisovat, jaké martyrium vás čekalo při uplatnění jakéhokoli požadavku na opravu. Vzpomeňte si, jak vám rostl nájem - tedy poplatek za to, že smíte bydlet v obecním bytě (oddělte od služeb, ale ty jste si platili a platíte pořád). Tak teď vám všem pan Finger řekl, že tyhle peníze nemají s bydlením nic společného, že z nich se domy a byty nespravují. To jako kdyby pekař řekl, že peníze, které utrží za chléb nemají s pečením nic společného - asi by platil za blázna. Jenže tady za blázny považují vás.
Tak se znovu ptám, byl jsem opravdu víc arogantní než to, co zde popisuji?
A proto vám navrhuji - postavme se konečně k problémům odpovědně, řekněme, zda si antény ponecháme či zda vyhovíme vedení obce a ty peníze jim přenecháme. Oni už jistě budou vědět, jak je v " náš prospěch" využít, tyhle dva příklady ekonomického myšlení radnice snad postačí.
Mrázek Petr
 

Zpět na Veřejná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron